Верхівка влади Тернопільської обласної адміністрації та утворена ними міжвідомча робоча група сьогодні, 20 листопада, поставила усіх громадян перед фактом “необхідності невідкладного завершення процесу децентралізації” та представила два варіанти мап об’єднаних територіальних громад з новими межами.
Наразі в Тернопільській області з урахуванням чотирьох ОТГ, де 22 грудня цього року призначені вибори, діє 53 громади. Фактично, із продемонстрованих перспективних планів, із карти області зникає значна кількість громад.
Варіантів представили два, утім жоден з них не узгодили із самими мешканцями громад. А ті голови райрад та ОТГ, які були присутні на нинішньому засіданні, виступили із заявами недоцільності таких новоутворень та з вимогою врахування думки громадськості.
Зауважимо, що жодних анонсів для ЗМІ чи інформації для громадян щодо сьогоднішньої наради про формування нових територій громад на сайті ОДА оприлюднено не було.
Свою критичну позицію та зауваження стосовно процесу реформи децентралізації, яку планують завершити вже до кінця цього року висловив голова фракції ВО “Свобода” Тернопільської обласної ради Олег Сиротюк. Він назвав представлений план ліквідацією громад та знищенням їхньої територіальної цілісності.
“Сьогодні адміністрація пропонує два варіанти формування нових територій, і з їхнього бачення випливає логічний висновок, що більше 20-ти громад нашої області фактично перестане існувати. Вони називають це “укрупненням”, хоча я вважаю, що це є повна ліквідація існуючих.
Тобто саму громаду ніхто не запитує і не радиться, а просто ставлять перед фактом! Як пояснити тим ОТГ, де незабаром люди обиратимуть собі голів і депутатів, що через кілька місяців їх ліквідують? Навіщо тоді проводити ці вибори і для чого тоді громадяни рішення про добровільне об’єднання?
Теперішня влада хоче утворити з 17-ти районів Тернопільської області 3 або 5 укрупнених без районних рад і адміністрацій, створивши лише префектури для функцій нагляду. То як називаються ці “реформи” новопризначеної влади? Вони [реформи] безумовно потрібні, але в їхній основі повинен лежати відкритий діалог з людьми, коли з громадами йде обговорення певних концептів ідей і знаходиться розумне рішення. А нас просто доводять до відома.
Тому я пропоную, щоб усі ініціативи були обговорені в громадах. Тобто, провести всі 17 сесій районних рад, запросивши туди адміністрацію, народних депутатів, сторони даного процесу, та дійти до спільного логічного висновку. Адже якщо якесь рішення прийматиметься без рішення громади, то воно вже не відповідає Конституції. Тому закликаю до діалогу з громадами, консенсусу і спільних мудрих дій!” – заявив Олег Сиротюк.
На своїй сторінці у Фейсбук він опублікував два варіанти перспективного плану:
Перший варіант перспективного плану запропонованого адміністрацією передбачає ліквідацію 26 громад
Опубліковано Олегом Сиротюком Середа, 20 листопада 2019 р.
Другий варіант перспективного плану запропонованого адміністрацією передбачає ліквідацію 21 громади
Опубліковано Олегом Сиротюком Середа, 20 листопада 2019 р.
“Мене, як голову Борсуківської об’єднаної територіальної громади, не влаштовує представлений перспективний план. Наша громада була створена у 2016 році і за три роки своєї діяльності ми повістю налагодили всю структуру, яка повинна обслуговувати громаду. Незабаром ми чекаємо відкриття нового ЦНАПу, маємо свій відділ освіти, у нас функціонує амбулаторія і наразі закінчуємо будівництво нової, яка покращить якість надання медичних послуг. Тобто за цей час існування громади ми проробили колосальну роботу з покращення умов життя людей на всіх рівнях,.
За рівнем спроможності громад ми маємо середній показник. Тож, якщо сьогодні ми говоримо про децентралізацію і люди вже визначились, що мають право на існування своєї громади, то незрозуміло на основі яких показників Борсуківську громаду хочуть буквально кажучи “централізувати”, – обурено коментує ситуацію голова Борсуківської об’єднаної територіальної громади Іван Друзь.
Невдоволення та обгрунтування нелогічності таких новоутворень висловив і голова Бучацької районної ради Віталій Фреяк. Оскільки по даному району представили лише один перспективний план.
В той же час, в.о голови Борщівської районної ради Андрій Русенко вказав на діючі загрози такої реформи та вніс власні конкретні пропозиції:
У підсумку додамо, що перше засідання щодо зміни адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Тернопільської області пройшло з безліччю невдоволених коментарів, несхвальних відгуків та розмитим уявленням про те, як в кінцевому результаті виглядатимуть громади.
Загроза ліквідації ОТГ та їхнього безперспективного об’єднання все ще стоїть на першому плані. Та чи прислухається керівництво адміністрації до самих громадян чи все-таки залишить їх без права вибору?
2 Comments